WYCIECZKA DO WARSZAWY

wycieczkadowarszawy1
   12 stycznia 2017r. uczniowie  klasy I TI i II TG uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Warszawy. Najważniejszym jej punktem  było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik, wspaniałego ośrodka nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Uczniowie mogli poznawać prawa nauki, poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach.
   Niestety czas w tym niesamowitym miejscu mija naprawdę szybko, a eksperymentowanie jest tak wciągające, że trzeba na nie przeznaczyć co najmniej kilka godzin.
    Następnie uczniowie zwiedzili "Niewidzialną Wystawę". Ponad godzinny spacer  w całkowitej ciemności pozwolił odkryć zupełnie inny świat, którego istnienia często nie zauważamy. Zwyczajne miejsca i sytuacje zyskują całkowicie nowy wymiar.  Widzenie świata poprzez zmysły inne niż wzrok, to dla osób widzących niezwykłe doświadczenie i niezapomniane przeżycie.
Ekspozycja składa się z części widzialnej i niewidzialnej. W części widzialnej poznajemy nie tylko alfabet Braille’a i przedmioty, które pomagają osobom niewidomym lub słabo widzącym sprawniej funkcjonować w codziennym życiu, ale też oglądamy "cuda" specjalnej techniki drukarskiej pozwalającej niewidomym "widzieć" mapy, obrazy czy posługiwać się komputerem.
W części niewidzialnej pogrążamy się w całkowitej ciemności i uczestniczymy w zaaranżowanych sytuacjach z życia. Zwiedzający badają świat za pomocą dotyku, słuchu, poczucia równowagi. Mogą zorientować się, z jakimi trudnościami borykają się niewidomi, a jednocześnie przekonać się, że życie w ciemności może być piękne i pełne.