Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych i Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych nr 3 im. W. S. Reymonta w Piotrkowie Trybunalskim
to szkoła o ponad pięćdziesięcioletniej tradycji kształcenia techników i robotników wykwalifikowanych w atrakcyjnych, poszukiwanych na rynku pracy, zawodach.

Nasi uczniowie spędzają w szkole znaczną część czasu w przeciągu kilku lat nauki. Dlatego też ucząc i wychowując, pamiętamy o bardzo ważnej roli atmosfery oraz relacji między nauczycielami a młodzieżą.
Uczniowie zdobywają wiedzę pod kierunkiem wykwalifikowanej i wciąż doskonalącej się kadry pedagogów. Dzięki temu otwiera się przed nimi droga do zdobycia wielu nagród na konkursach szkolnych i pozaszkolnych . Absolwenci mają dobre i solidne podstawy do podjęcia pracy, bądź dalszego kształcenia.

W "Budowlance" aktywizujemy młodzież w różnych dziedzinach codziennie odbywają się zajęcia licznych kół zainteresowań. Prężnie działa Szkolny Klub Sportowy; siatkówka, koszykówka, piłka nożna, sporty walki, taniec nowoczesny. Nasi sportowcy sięgają po wysokie miejsca w rywalizacji na szczeblu okręgowym i wojewódzkim.

Uważamy, iż istotną rolą szkoły jest promowanie kultury i sztuki, dlatego organizujemy wiele imprez kulturalnych, wyjść do kina i teatru.

Bierzemy udział w wycieczkach i rajdach krajoznawczych, targach branżowych, specjalistycznych szkoleniach potwierdzanych certyfikatami.

W ZSP im. W. S. Reymonta szkoła nabiera innego znaczenia. Placówka dba o rozszerzenie swoich funkcji daleko ponad działalność wyłącznie edukacyjną, skupiając się jednocześnie na zapewnieniu jak najlepszego wykształcenia.