2011 rokiem polskich naukowców
Dodane przez bbb dnia Luty 02 2011 21:51:17
     2011: rok Heweliusza, Curie-Skłodowskiej i Miłosza.

W 2011 roku przypada 100 rocznica przyznania Skłodowskiej - Curie drugiej Nagrody Nobla i 400 rocznica urodzin słynnego gdańskiego astronoma.
Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu poparła 24 listopada projekty dwóch uchwał w sprawie ustanowienia roku 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej - Curie i Jana Heweliusza.

redagowała R.Szanfeber

Rozszerzona zawartość newsa
Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu poparła 24 listopada projekty dwóch uchwał w sprawie ustanowienia roku 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie i Jana Heweliusza.
 
    Maria Skłodowska-Curie(1867-1934) jest jedyną kobietą, którą uhonorowano Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach naukowych. W 1903 roku wspólnie z mężem Piotrem Curie i fizykiem Henri Becquerelem otrzymała Nobla z fizyki za badania nad promieniotwórczością. W 1911 roku za odkrycie nowych pierwiastków: polonu i radu, nagrodzono ją Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii.



Jan Heweliusz (1611-1687), określany czasem jako "polski Leonardo da Vinci", był wybitnym badaczem ciał niebieskich, twórcą nowoczesnej selenografii, czyli dziedziny astronomii zajmującej się opisem powierzchni Księżyca. Prowadził też browar i drukarnię, był m.in. ławnikiem, rajcą miejskim, konstruktorem przyrządów nawigacyjnych i pomiarowych. "Na dachach swych trzech domów zbudował obserwatorium astronomiczne, które wyposażył we własnoręcznie skonstruowane, znakomitej jakości teleskopy i przyrządy pomiarowe, czyniąc je ówcześnie najlepiej wyposażonym tego typu obiektem na świecie" - napisano w projekcie uchwały. Stworzył atlas 54 gwiazdozbiorów, z których 12 opisano po raz pierwszy. Jest również twórcą prototypu zegara wahadłowego i peryskopu. 


W październiku 2010 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku twórczego Czesława Miłosza dla dziedzictwa narodowego i światowego, ogłosił rok 2011 Rokiem Czesława Miłosza.
  W roku 2011 mija 100. rocznica urodzin Czesława Miłosza będąca okazją do przypomnienia poety i jego dzieła, a także szansą głębszej refleksji na temat związków jego życia i literatury w zagmatwanym XX wieku.
100. rocznica urodzin poety została wpisana do kalendarium rocznic obchodzonych przez UNESCO. Rok Miłosza świętowany będzie nie tylko w Polsce, ale też na Litwie, w USA,  Francji, w Chinach, Indiach, Izraelu, Rosji i w innych krajach.