Zawód technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej jest zawodem specjalistycznym, obecnie promowanym z uwagi na konieczność cywilizacyjną ochrony środowiska, nie tylko lokalnie, ale również             w sensie globalnym. Chodzi głównie o umiejętności wykorzystania odnawialnych źródeł energii i pozyskiwania ich bez straty dla środowiska.

Odnawialne źródła energii to przyszłość energetyki.  Konieczność ich stosowania wynika ze wzrostu cen paliw oraz rosnącej świadomości w zakresie niezbędnej ochrony środowiska naturalnego. W Polsce udział energii odnawialnej w całkowitej energii produkowanej  rocznie stale rośnie.

Perspektywy są ogromne, a specjalistów brak

Uczniowie naszej szkoły poznają rozwiązania i technologie z obszaru energetyki słonecznej, wiatrowej, geotermalnej, wodnej, a także wykorzystania biomasy. Program nauczania obejmuje także elementy polityki energetycznej w Polsce i podstawy prawne ochrony środowiska oraz wykorzystanie technik komputerowych     w projektowaniu i eksploatacji urządzeń.

Nauka obejmuje kształcenie ogólne – przygotowanie do egzaminu maturalnego i kształcenie zawodowe przygotowanie do egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie.

W czasie 4-letniego pobytu w szkole nauczysz się między innymi:

• organizowania i wykonywania prac związanych z montażem instalacji systemów energetyki odnawialnej;
  • montażu i demontażu urządzeń do pozyskiwania energii odnawialnej;
  • kontrolowania pracy urządzeń i instalacji systemów energetyki odnawialnej;
  • wykonywania konserwacji oraz naprawy urządzeń i instalacji systemów energetyki odnawialnej;
  • sporządzania kosztorysów oraz ofert i umów dotyczących urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Powyższe umiejętności zdobędziesz w ramach KWALIFIKACJI:

• B.21. Montaż urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
  • B.22. Eksploatacja urządzeń i systemów energetyki odnawialnej

TECHNIK URZĄDZEŃ I SYSTEMÓW ENERGETYKI ODNAWIALNEJ  wykonuje zadania zawodowe przestrzegając podstawowych przepisów bezpieczeństwa  i higieny pracy,   ochrony środowiska i ochrony przeciwpożarowej. Organizuje stanowiska pracy uwzględniając zagrożenia życia i zdrowia występujące na każdym z tych stanowisk. Współpracuje w zespole i organizuje pracę tych zespołów przewidując skutki swojego działania.

Biorąc pod uwagę intensywny rozwój rynku odnawialnych źródeł energii i rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny, można stwierdzić, iż zawód ten

jest ZAWODEM PRZYSZŁOŚCI.