Analiza sytuacji na rynku pracy pokazuje, że wśród zawodów przyszłości bardzo popularne wśród młodzieży są zawody z branży budowlanej. Takim zawodem jest technik urządzeń sanitarnych. Przygotowujący uczniów do organizowania, prowadzenia i koordynowania prac związanych
z montażem instalacji i urządzeń sanitarnych oraz obiektów sieci komunalnych.

W trakcie nauki realizowany jest program nauczania przedmiotów ogólnych, taki jak  w liceum ogólnokształcącym oraz przedmiotów zawodowych. Dzięki temu absolwenci mogą zdobyć wiedzę zawodową, a po zdaniu egzaminu zawodowego uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie technika urządzeń sanitarnych.

W czasie 4-letniego pobytu w szkole nauczysz się między innymi:

• organizowanie i wykonywanie robót przygotowawczych związanych z budową sieci komunalnych oraz montażem instalacji sanitarnych,
  • organizowanie i wykonywanie robót związanych z budową sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych oraz sieci i węzłów ciepłowniczych,
  • organizowanie i wykonywanie montażu instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych,
  • organizowanie i wykonywanie robót związanych z konserwacją, naprawą i modernizacją sieci komunalnych oraz instalacji sanitarnych,
  • organizowanie robót związanych z eksploatacją sieci komunalnych oraz instalacji sanitarnych.

Powyższe umiejętności zdobędziesz w ramach KWALIFIKACJI:

B.8.  Wykonywanie robót związanych z budową i remontem sieci komunalnych.

B.9.  Wykonywanie robót związanych z montażem remontem instalacji sanitarnych.

B.27.  Organizacja robót związanych z budową i eksploatacją sieci komunalnych oraz instalacji sanitarnych.

Po zakończeniu nauki absolwenci mogą organizować roboty montażowe, opracowywać kosztorysy robót czy też prowadzić dokumentację techniczną. Technik urządzeń sanitarnych pracuje w firmach zajmujących się budową i utrzymaniem sieci wodociągowych, ciepłowniczych, gazowych i kanalizacyjnych, zarówno zewnętrznych, czyli między budynkami jak i wewnętrznych - w budynkach. Ponadto może zajmować się utrzymywaniem sprawności urządzeń końcowych tych sieci, tj. piecyków gazowych, armatury sanitarnej w toaletach, łazienkach i kuchniach.   Przykładowe zadania dla technika urządzeń sanitarnych to:

• posługiwanie się dokumentacją techniczną,
  • wykonywanie rysunków instalacyjnych,
  • przeprowadzanie inwentaryzacji istniejących sieci i instalacji,
  • opracowywanie projektów organizacji prac instalacyjnych,
  • wykonywanie kalkulacji robót,
  • nadzorowania prawidłowości i jakości montażu urządzeń sanitarnych oraz sieci komunalnych.

Absolwent tego kierunku znajdzie zatrudnienie w:

• firmach budowlanych,
  • instalatorskich,
  • w przedsiębiorstwach wodno-kanalizacyjnych,
  • energetyki cieplnej i zakładach gazowniczych,
  • państwowym nadzorze budowlanym,
  • firmach zajmujących się dystrybucją materiałów i urządzeń sanitarnych.

Ponadto absolwent technikum urządzeń sanitarnych będzie przygotowany do podejmowania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej na rynku usług związanych z branżą instalacji.